Kanada: kahe aasta tagustel Covid-protestidel osalejad andsid Trudeau võimuliialduste eest kohtusse

Hagejad soovivad valitsuselt ja pankadelt hüvitist pangakontode arestimise eest.

Sofia Jõeorg

21. märts 2024

Sofia Jõeorg

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Kakskümmend kanadalast, kes osalesid 2022. aasta alguses riigi pealinnas Ottawas ja mujal toimunud vabaduse konvoi nime all tuntuks saanud Covid-reeglite vastasel protestil ja kelle pangakontod seetõttu külmutati, andsid peaminister Justin Trudeau valitsuse kohtusse.

Eelmisel reedel Ontario kohtus sisse antud kaebuse aluseks on asjaolu, et Trudeau valitsus otsustas protesti laialiajamiseks kasutada hädaolukorra seadust, mis andis võimudele laialdase voli isikuvabaduste piiramiseks, muuhulgas võimaluse kodanike pangakontode külmutamiseks, vahendab Reclaim The Net. Hiljuti tegi Kanada kohus aga otsuse, et selle seaduse kasutamine protestide peatamiseks ei olnud põhjendatud. Hagejad leiavad seega, et nende põhiõigusi on rikutud ja nõuavad igaüks selle eest hüvitiseks 2,2 miljonit Kanada dollarit (1.5 miljonit eurot).

Kostjate hulka kuulub peale peaminister Justin Trudeau veel asepeaminister Chrystia Freeland, endised ministrid Marco Mendicino ja David Lametti, endine Kanada ratsapolitsei (Royal Canadian Mounted Police – RCMP) ülem Brenda Lucki, Ottawa politseiülema kohusetäitja Steve Bell ja ka paljud Kanada pangad. Neile heidetakse ette pahatahtlikkust ja ülekohtust käitumist, kokkulepete rikkumist ning õigusvastast varade külmutamist. Hagejate sõnul on rikutud ka nende sõnavabadust ning neid on ebaseaduslikult läbi otsitud. 

Justin Trudeau valitsus kahe aasta eest riigi pealinnas Ottawas Covid-protestide jõuga laiali ajamiseks hädaolukorra seadust, kuid kohtu hinnangul ei olnud see õigustatud. Foto: Maksim Sokolov/Wikimedia Commons.

Avalikkuse ette jõudnud peaminister Trudeau vanemnõunike Ben Chini ja Tyler Meredithi sõnumivahetusest on selgunud, et protestijate varade külmutamist kavandati juba 2022. aasta veebruari alguses, kui valitsus hakkas pankadele seda mõtet peale suruma.

2022. aasta veebruari keskel külmutati kasutusele võetud hädaolukorra seadusele viidates ilma kohtuotsusteta protestijate ja nende toetajate pangakontod ning toonane justiitsminister põhjendas seda eesmärgiga lõpetada “ebaseaduslikud blokaadid” ehk samad rahumeelsed protestid. 

Hagiavalduses kirjeldatakse valitsuse käitumist protestide lõpetamisel kui “üht jõhkraimat põhiõiguste kollektiivset rikkumist Kanada ajaloos”. Kokku külmutati kanadalaste varasid 267-l erineval pangakontol ja 170-s Bitcoini rahakotis  7,8 miljoni dollari (5.3 miljonit eurot) väärtuses. Protestid aeti laiali aga toorest jõudu kasutades.

Lisaks rahalisele hüvitisele taotletakse hagiga ka seda, et tunnistataks, et valitsus käitus kodanike varasid külmutades seadusevastaselt. 

Kogume 25 000€ järgmise poolaasta tegevuseks – palume Sinu toetust!
TOETA SOBIVA SUMMAGA TÄNA
Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments