Uudised maailmast: raamatu-tsensuur Ühendriikides, kasvav jõuguvägivald Rootsis ja Mr. Bean elektriautode vaenlasena

Lisaks: Brüssel taganeb veidi põllumeeste ees ja Poola uus valitsus transideoloogiat rakendamas.

Vabadused.ee toimetus paneb iga nädal kokku ülevaate silma jäänud olulistest uudistest või nende uudiste alakajastatud nüanssidest, mis vääriksid enam tähelepanu.

Viimase nädala jooksul jäid toimetusele silma järgmised teemad:

  • Nn Amazoni failid: Ühendriikide valitsus survestas suurt veebikaubamaja tsensuuri rakendama.
  • Mr Bean tule all: Ühendkuningriigi raport süüdistab elektriautode kehvas müügis näitleja Rowan Atkinsoni.
  • Põllumeeste surve: Euroopa Liit lubab kliimapoliitika mõningast leevendamist.
  • Rootsi hädas jõuguvägivallaga: iga päev pommiplahvatused.
  • Poola uus valitsus tahab transsoolised sõjaväeteenistusse tuua.
Toeta

Ühendriikide valitsus survestas suurt veebikaubamaja tsensuuri rakendama

Ameerika Ühendriikide kongressi alamkojas valitsuse tsensuuritaotlusi uuriva erikomisjoni (Select Subcommittee on the Weaponization of the Federal Government) välja nõutud dokumendid näitavad, et Ühendriikide valitsus on viimastel aastatel püüdnud lisaks sotsiaalmeediafirmade kaudu sõnavabaduse piiramisele dikteerida ka seda, milliseid raamatuid müüa tohib. Erikomisjoni juhist vabariiklase Jim Jordani sõnul allus maailma üks suuremaid veebikaubamaju Amazon president Joe Bideni Valge Maja tsensuurisoovidele. Avalikuks saanud kirjavahetus näitab, et Bideni administratsiooni ametnik Andy Slavitt – sama mees, kes nõudis Facebookilt tõeste Covid-postituste ja koguni vähemalt ühe naljapildi tsenseerimist – survestas ka miljardär Jeff Bezose kontrolli all olevat Amazoni. 2021. aasta 2. märtsil saatis Slavitt ettevõttele e-kirja, milles nõudis kontaktisikut, kellega ametnikud võiksid rääkida Amazoni kaudu levivast valeinfost ja propagandast. Selles, et seda platvormil esineb, oli Valge Maja eelnevalt selgusele jõudnud veebilehel otsinguid tehes ja tulemusi vaadeldes. Näiteks olid ametnikud kasutanud nn vastuolulisi termineid, nagu “vaktsiin” ning ei jäänud saadud vastetega rahule. Ametnikele ei meeldinud, et tulemuste seas olid näiteks ka raamatud, mis vaktsiine kriitiliselt vaatlesid või koguni konkreetselt Covid-vaktsiinide efektiivsuse ja ohutuse suhtes kahtlusi avaldasid.

Erikomisjoni vabariiklasest juht Jim Jordan toob välja, et Bideni Valge Maja survestas ettevõtet ametnike poolt ebasoovitavaks kuulutatud raamatute levikut piirama.

Igal juhul proovis Amazon esialgu Valge Maja survele vastu seista ehk tsenseerimist vältida. Kirjavahetus näitab mh nende kartust, et selline info peitmine oleks avalikkusele liialt nähtav ja nad satuksid konservatiivse suunitlusega meediaväljaannete kriitika alla. Amazon uskus ka, et nende äri on sotsiaalmeediast, mida Bideni administratsioon samuti samal ajal Covid-teemadel tsenseerima survestas, hoopis teistsugune. Nad pidasid oma kohustuseks teha klientidele kättesaadavaks kõik raamatud, sõltumata nende vaatenurgast. Enne ametnikega kohtumist firma sees liikunud memorandumis oli küsimus, mida võiks tõlgendada ka üllatuse väljendusena: “Kas administratsioon soovib meilt raamatute müügilt eemaldamist?”

Amazoni esindajad tundsid valitsuse survet ja nõustusid ametnikega kohtuma. Kui ettevõte oli esialgu seisukohal, et nad ei peaks midagi ette võtma, muutus nende positsioon pärast Valge Maja esindajatega rääkimist. Alates 9. märtsist 2021 rakendas Amazon raamatute suhtes, milles seati vaktsiinide efektiivsus kahtluse alla, uut poliitikat – neid ei tohtinud enam reklaamida. Lisaks sellele vähendati tuntavalt osade raamatute, mis Bideni ametnikele ei meeldinud, nähtavust. “Nii ongi. Amazon andis Bideni Valge Maja tsensuurisurvele järele,” tõdes Jordan.

Ühendkuningriigi raport süüdistab elektriautode kehvas müügis näitleja Rowan Atkinsoni

Suurbritannia parlamendi ülemkojale hiljuti esitatud raportis väidetakse, et tuntud briti komöödianäitleja Rowan Atkinson on vähemalt osaliselt süüdi selles, et inimesed ei osta piisavalt elektriautosid, vahendab The Telegraph. Ühendkuningriik kavatseb uute sisepõlemismootoriga autode müügi keelustada 2035. aastal. Müügikeeld pidi tegelikult jõustuma varem ehk juba 2030. aastal, kuid mullu septembris lükkas peaminister Rishi Sunak tähtaja edasi, öeldes, et nii astutakse selles teemas samas taktis mandri-Euroopa suurriikidega, nagu Saksamaa, Prantsusmaa ja Hispaania. Sellegipoolest peaks juba 11 aasta pärast kehtima hakkav keeld elektriautode müüki poliitikakujundajate lootustes hoogustama, kuid ei ole seda teinud.

Üks kahjulikumaid artikleid, mis elektriautode müüki pidurdab, oli Rowan Atkinsoni poolt mullu juunis ajalehes The Guardian avaldatud arvamus, väitis end keskkonnaküsimustele keskendunud mõttekojaks nimetav Green Alliance samas raportis. Atkinson, kes on kehastanud näiteks humoorikat kultustegelast Mr. Beani ja naerutanud publikut veel paljudes sarjades ning filmies, on ka tuntud autofänn. Hariduse poolest on ta aga ka elektriinsener, kellel on magistrikraad juhtimissüsteemide alal. Oma arvamusartiklis selgitas ta, et oli varem suur elektriautode fänn, kuid tunneb nüüd end veidi petetuna. “Kui hakkate faktidesse süvenema, siis ei tundu, et elektriauto oleks päris see keskkonnakaitse-alane imerohi, milleks seda väidetakse,” arutles Atkinson. Tema sõnul on heitgaaside kogused elektriautode töötamise ajal loomulikult null, mis on hea asi, kuid elektriauto tootmine tekitab 70% rohkem kasvuhoonegaase, kui sisepõlemismootoriga auto. “Probleem seisneb praegu peaaegu kõikidesse elektrisõidukitesse paigaldatud liitiumioonakudes: need on absurdselt rasked, nende valmistamiseks on vaja tohutult energiat ja nende kestus on hinnanguliselt vaid kuni 10 aastat,” märkis ta ja lisas, et kliimakriisi vastase võitluse seisukohast tundub selline valik väärastunud.

Mr. Bean sõitis mäletatavasti väikese Mini-ga. Foto: Wikimedia Commons.

Loomulikult ei keskendunud raport ainult Atkinsonile. 128-leheküljelises dokumendis selgitati, et elektriautode eelistamist takistavad ka näiteks nende kõrgemad hinnad ning ebapiisav laadimistaristu.

Põllumeeste surve: Euroopa Liit lubab kliimapoliitika mõningast leevendamist

Euroopa põllumeeste suurprotestid on nii riikide valitsused kui Euroopa Komisjoni surve alla pannud ning vähemalt osaliselt näib, et sundinud ka poliitikat muutma, vahendab The Telegraph. Protestide põhjused küll erinevad riigiti, kuid peamine probleem on neil üks – Euroopa Liidu (EL) ja liikmesriikide poliitika tõstab tootmiskulusid ning enam ei tulda ots-otsaga kokku. ELi puhul seistakse vastu just nn süsinikunulli (Net Zero) poole liikumise poliitikale, mille kohaselt peaks põllumajandusest eralduvate lämmastiku, metaani ja muude kasvuhoonegaaside kogused kolmandiku võrra vähenema, et saavutada aastaks 2040 üldine 90% suurune kasvuhoonegaaside kokkuhoid. Samuti peaks ELi plaani kohaselt aastaks 2030 pestitsiidide kasutamine põllumajanduses vähenema poole ja väetiste kasutamine viiendiku võrra. Samal ajal soovitakse nn mahetootmist tõsta veerandini ning senisest suurem hulk maad plaanitakse põllumajandustootmisest välja jätta. See tähendaks suurt efektiivsuse kadu, kulude tõusu ja toodangu märkimisväärset vähenemist.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen otsib väljapääsu enda tekitatud olukorrast, mis on põllumehed tänavatele toonud. Foto: Wikimedia Commons.

Teisipäeval lubas aga Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen loobuda ettepanekust, mis puudutab pestitsiidide kasutamise vähendamist. Samuti loobuti kavast kutsuda ELi kodanikke vähem liha sööma.

Rootsi hädas jõuguvägivallaga: iga päev pommiplahvatused

Rootsit on tabanud suur jõuguvägivalla laine ning veebruaris on seni pea iga päev toimunud plahvatused, mis seotud kuritegelike gruppide omavahelise võimuvõitlusega. Inimesed on olnud sunnitud keset ööd kodudest põgenema ja plahvatused on lõhkunud korterite uksi-aknaid.

Järgnevalt Rootsi meedia põhjal väike ülevaade viimase aja sündmustest.

1. veebruaril avastati Stockholmist 70 kilomeetrit põhja pool Uppsala Gränby linnaosas asuvast kortermajast käsigranaat. Kuivõrd see avastati enne plahvatamist, suutis politsei pommigrupp selle kontrollitud lõhkamisega kahjutuks teha. Granaadiga tegelemise ajaks anti aga kilomeetri raadiuses olevatele elanikele korraldus viibida siseruumes.

2. veebruari öösel plahvatas pomm Stockholmist kümme kilomeetrit loode pool asuvas Sundbybergis. Suures plahvatuses sai kannatada mitu korterit, millel purunesid aknad ja ühel lendas eest ka uks.

Päev hiljem toimus plahvatus umbes 8 kilomeetrit Sundbybergist läänes asuva Vällingby tööstuspiirkonna juuksurisalongi juures, mille uks ja aknad said tugevasti kahjustada. Viga keegi ei saanud.

Sotsiaalmeediaplatvormi X kasutaja esitleb kaarti, kuhu märgitud viimase aja pommiplahvatuste asukohad.

4. veebruari õhtul plahvatas lõhkekeha Stockholmist 170 kilomeetrit põhja poole jäävas Gävles Andersbergi linnaosas asuva kortermaja trepikojas. Trepikoda sai kahjustada ja hävines ühe korteri uks. Väidetavalt oli rünnak seotud võimuvõitlusega piirkonna narko-turul. Pärast plahvatust ei tohtinud piirkonna elanikud päeva jooksul oma kodudest lahkuda.

Järgmisel ööl toimus plahvatus kortermajas, mis asub Stockholmist 22 kilomeetrit lõuna pool asuvas Handenis. Keegi plahvatuses viga ei saanud, kuid maja sai taas kahjustada ja korterite aknad purunesid.

6. veebruari hommikul kell neli sai politsei teate aga plahvatusest elamurajoonis Strägnäsi vallas Finninges. Kohale saabus politsei pommigrupp ja 20 inimest pidi oma kodudest keset ööd evakueeruma. Hoone tõsiseid kahjustusi seal ei saanud, kuid elanikele anti kriisiabi.

Selline jõuguvägivald ja organiseeritud kuritegevuse arveteklaarimine Rootsis on otseselt seotud suuremahulise immigratsiooniga. Näiteks praeguse vägivallalaine puhul arvatakse neli neist plahvatustest olevat seotud peamiselt narkoäriga tegeleva Foxtrot-i nime kandva kuritegeliku grupeeringuga. Selle liider on kurdi päritolu Rawa Majid ja narko-võrgustikku kaasatakse tüüpiliselt immigrandi taustaga noori.

Rootsi politsei soovib vägivallalaine taustal aga endale õigusi, mis esmapilgul võivad tunduda isegi pisut koomilised. Nimelt soovib politsei õigust gängi-noori igaks juhuks kontrollida ja üks võimalus selliste kontrolli vajavate noorte kuuluvust kindlaks teha, on vaadata nende riietumisstiili. Näitena tuuakse välja noored, kes kannavad võltsitud Gucci-nokatseid – noorte gängiliikmete praegust lemmikut mütsivarianti. Mõistagi on see lihtsalt näide ja tegelikult soovib valitsus anda politseile õiguse teatud riskipiirkondades lihtsustatud korras autode ja isikute läbiotsimisi läbi viia, mida teostataks vastavalt riskiprofiilile. Luba läbiotsimisteks antaks kuni kahkes nädalaks kohtades, kus on kõrgendatud relvavägivalla oht – näiteks naabruskond, kus on hiljuti toimunud tulistamine. Ettepaneku vastased märgivad, et kuivõrd suur osa jõuguliikmetest on esimese või teise põlvkonna sisserändajad, hakataks kahtlaste isikute profiile koostama rassi ja rahvuse alusel ning see oleks diskrimineeriv.

Kontrollimatu immigratsiooniga seotud probleemidest Rootsi näitel ja probleemidele tähelepanu juhtivate kodanike valeinfo levitajateks sildistamisest jms kirjutasime ka hiljuti avaldatud analüüsis.

Poola uus valitsus tahab transsoolised sõjaväeteenistusse tuua

Pärast viimaseid Poola valimisi konservatiivid välja vahetanud ning end liberaalseks nimetava Poola peaministri Donald Tuski uus valitsus otsib võimalusi end transsooliseks nimetavate isikute armeesse kaasamiseks, vahendab Remix News. Kui seni ei ole Poola armee end naiseks nimetavaid mehi või meheks nimetavaid naisi enda ridadesse soovinud, siis nüüd on Poola kaitseministeeriumi ametnikud ajalehe Gazeta Wyborcza päringu peale kinnitanud, et tegelevad selle küsimusega tõsiselt.

Seni on soolist segadust kogevaid isikuid käsitletud haigetena või teenistuseks nö puudulikena, kuid kaitseminsiteerium analüüsib praegu, kuidas olukorda muuta. “Me tahame kinnitada, et võtame transsooliste ja intersooliste isikute sõjaväeteenistusse pääsemise piirangute küsimust tõsiselt ning analüüsime võimalust muuta sellekohaseid määrusi,” märkis ministeerium ajalehe päringule saadetud vastuses.

Kogume 25 000€ järgmise poolaasta tegevuseks – palume Sinu toetust!
TOETA SOBIVA SUMMAGA TÄNA
Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments