Sõnavabadus löögi all: Euroopa Liit ähvardab Muski X-i suure trahviga

Musk: me ei nõustunud Euroopa Komisjoni ettepanekuga hakata kasutajaid salaja tsenseerima.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Euroopa Komisjon teatas reedel, et Elon Muski omanduses olev sotsiaalmeediaplatvorm X rikub Euroopa Liidu digiteenuste akti nõudeid ning platvormi võib ees oodata suur rahatrahv. Muski sõnul pakkus Komisjon neile aga trahvist pääsemiseks vargsi ebaseadulikku lepet kasutajate salajaseks tsenseerimiseks. X keeldus sellest.

“Euroopa Komisjon pakkus X-le illegaalset salajast kokkulepet: kui vaikselt ja kellelegi ütlemata tsensuuri rakendame, siis nad meile trahvi ei tee,” postistas sotsiaalmeediaplatvormi X suurettevõtjast omanik Elon Musk reedel oma X-i kontole. “Teised platvormid olid kokkuleppega nõus. X mitte,” lisas ta.

Elon Musk andis sotsiaalmeedias oma jälgijatele teada, et Euroopa Komisjon pakkus neile salaja tsensuuri-kokkulepet.

Musk on tuntud oma sõnavabadust hindava vaate poolest. Sõnavabaduse jõuline piiramine riigivõimu poolt oli ka peamine põhjus, miks maailma jõukaimaks peetav Musk varem Twitteri nime kandnud platvormi 2022. aasta sügisel ostis ning seal laialt kasutatud tsensruuri-praktikad lõpetas. Oleme Muski-eelse Twitteri käitumisest põhjalikult kirjutanud siin.

Toeta

“Te võite põgeneda, kuid ei saa end peita”

Euroopa Liidule (EL) on Muski X aga pidevalt pinnuks silmas olnud ning Euroopa kõrged võimukandjad ähvardasid platvormi juba enne, kui digiteenuste õigusakt (Digital Services Act, DSA) mullu augustis kehtima hakkas. Näiteks kuulutas Euroopa Komisjoni siseturu volinik Thierry Breton mullu mais, kui toona veel Twitteri nime kandnud platvorm otsustas lahkuda EL-i vabatahtlikust nn väärinfoga võitlemise kokkuleppest, et niisama seda asja ei jäeta. “Te võite põgeneda, kuid ei saa end peita. Meie meeskonnad on [DSA reeglite – HS] jõustamiseks valmis,” ütles ta.

DSA annab Komisjonile võimaluse nõuda platvormidelt ebaseaduslikuks kuulutatud sisu kiiret eemaldamist. Ebaseaduslikuks liigitatakse DSA järgi “igasugune teave, mis iseenesest või seotuse tõttu teatava tegevusega, sh toodete müügi või teenuste osutamisega, ei ole kooskõlas liidu või mis tahes liikmesriigi õigusega, olenemata selle õiguse täpsest reguleerimisesemest või laadist”. Määruse pikas selgitavas osas lisatakse, et mõistet “ebaseaduslik sisu” tuleb kohaldamisel käsitleda ja määratleda laialt. “Täpsemalt tuleks seda mõistet mõista nii, et see osutab igasuguses vormis teabele, mis kohaldatava õiguse kohaselt on iseenesest ebaseaduslik – näiteks ebaseaduslik vaenukõne või terroristlik sisu ja ebaseaduslik diskrimineeriv sisu,” seisab selgituses. Ehk teisisõnu annab DSA Komisjonile ja liikmesriikide vastavatele asutustele üsna laia tõlgendamisevõimaluse, millist sisu võiks ebaseaduslikuks kuulutada.

Samale DSA-le tuginedes ongi Komisjon alustanud X-ga tegelemist. Mullu detsembris algatatud rikkumismenetlust selgitades öeldi, et seda tehakse mh ka seoses “ebaseadusliku sisu” ja “valeinfo” levikuga platvormil. Eriti tähelepanelikuks peaks meid tegema just nn valeinfole viitamine. Teame ju viimaste aastate kogemusest hästi, et võimude suuniste järgi sotsiaalmeediaplatvormide poolt valeinfoks tembeldatud ja eemaldatud positused on tihti olnud tegelikult täiesti tõesed ja nende levikut on piiratud vaid seetõttu, et võimu vaatest on need olnud mingil põhjusel ebasobivad. Oleme sellisest sotsiaalmeediatsensuurist varem kirjutanud nt siin, siin ja siin. Konkreetse DSA valeinfo-menetlusega ei ole Komisjon seni kuhugi veel jõudnd.

Etteheidete taga kumav tsensuuri-soov

Kui platvormid ei täida või rikuvad neile DSA raames pandud kohustusi, võib neid ees oodata märkimisväärselt suur rahatrahv – kuni 6% platvormi pidava ettevõtte globaalsest käibest. X-i puhul näiteks ulatuks maksimaalne trahvisumma 2023. aasta käibe järgi hinnanguliselt umbes 200 miljoni euroni. Samuti oleks Komisjonil võimalus platvormi tegevus teatud juhtudel Euroopas üldse peatada. Oleme DSA-ga seotud ohtudest pikemalt kirjutanud siin.

Seekordses teates toob Komisjon X-i puhul aga välja pigem tehnilisena näivaid küsimusi, öeldes, et need on seotud valdkondadega, nagu varjatud ehk petmisele suunatud disaini kasutamine, reklaamide läbipaistvus ja võimalus teaduslike uurimistööde tegijatele pääseda ligi platvormi andmetele.

Näiteks petturliku disaini koha pealt heidetkase X-le ette, et erinevalt varasemast, saab nüüdsest igaüks osta endale nn sinise linnukese, mis näitab, et nende konto on nö kinnitatult nende oma. Nii ei tohiks see Komisjoni hinnangul aga olla, sest inimesed võivad sinise linnukesega kinnitatud kontosid nende hinnangul valedel alustel liigselt usaldada. Teisisõnu võib siit mõista, et Komisjon sooviks selliseid “siniseid linnukesi” näha vaid ametiasutuste, tunnustatud ajakirjandusväljaannete või eriti tähtsate isikute kontode juures. “Varem tähendasid #BlueChecks (sinised linnukesed) usaldusväärset inforomatsiooniallikat. Nüüd X-i puhul on meie esialgne seisukoht, et need petavad kasutajaid; rikuvad DSA-d. X-l on nüüd õigus ennast kaitsta – aga kui meie vaade leiab kinnitust, siis me määrame trahvi ja nõuame olulisi muudatusi,” kommenteeris siseturuvolinik Breton Komisjoni teadet.

Komisjoni teates märgitaksegi, et kui nende esialgne hinnang kinnitust leiab, võib X-i ees oodata rahatrahv, mille suuruseks on kuni 6% nende globaalsest käibest.

Euroopa Komisjoni siseturu volinik Thierry Breton ütleb, et Komisjoni hinnangul rikub X DSA-ga sätestatud reegleid ja platvormi võib ees oodata trahv.

Mis aga puudutab etteheiteid reklaamide läbipaistvuse ja teadlaste ligipääsu osas, siis ka selle tagant paistab kommentaatorite sõnul tegelikult soov sundida X-i tsensuuri rakendama. Ühendriikides internetivabaduse eest seisva sihtasutuse (Foundation For Freedom Online) asutaja ja juht Mike Benz märkis oma sotsiaalmeedia postituses, et etteheitel, mille kohaselt puudub teadlastel ligipääs X-i andmetele, ei ole tegelikult mingit seost teadlaste või teadustöödega. “Need ei ole teadlased. Nende all peetakse silmas tsensuurile suunatud tegevusi ja poliit-töötajaid. See on kogu aeg olnud nende plaan – kasutada DSA-d selleks, et sundida X-i uuesti tsensruuiüksust tööle panema, mis vallandati, kui Elon (Musk – HS) platvormi üle võttis,” kirjutas Benz sotsiaalmeedias.

Digiõiguste- ja vabaduste aktivist Mike Benz kirjutas sotsiaalmeedias, et Euroopa Komisjoni etteheited on tegelikult mõeldud X-i allutamiseks võimude tsensuurisurvele.

“Täpselt,” kommenteeris Musk Benzi mõttekäiku. “Ootame väga avalikku kohtulahingut, et Euroopa inimesed saaksid teada tõe,” lisas ta ühes teises postituses, mis oli mõeldud vastusena eelnevale Bretoni sõnavõtule.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
1 Kommentaar
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments

EL võib oma seadustega vittu minna, nad ju ei mõtle sellele, et see kaasab endaga suure hävingulaviini