Uudised maailmast: Musk Twitteri ostmise põhjustest, soopime Šotimaa kohus ning vaktsiinimõju küsitluse ehmatav tulemus

Lisaks: Facebooki järjepidev tsensuur ja Rootsi pank sulges "kahtlase" sularahaga arveldaja konto.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toetan

Vabadused.ee toimetus paneb iga nädal kokku ülevaate silma jäänud olulistest uudistest või nende uudiste alakajastatud nüanssidest, mis vääriksid enam tähelepanu.

Viimase nädala jooksul jäid toimetusele silma järgmised teemad:

  • Mis pani Elon Muski Twitterit ostma?
  • Uuring: veerand ameeriklastest ütleb, et teab kedagi, kes suri Covid-vaktsiini tõttu
  • Šotimaa kohus: ka end naiseks väitvaid mehi tuleb naistena kohelda
  • Facebook keeras taas ühe “ebasobivaks” kuulutatud väljaande leviku kinni
  • Rootsi pank sulges kliendi konto liigse sularahaga arveldamise tõttu
Toeta

Miks Elon Musk tegelikult Twitteri ostis?

Elektriautode tootja Tesla ja sotsiaalmeediaplatvormi X (endise nimega Twitter) omanik Elon Musk osales sel nädalal Ameerika Ühendriikide tuntud koomiku Joe Rogani veebisaates, kus rääkis pikemalt erinevatel teemadel. Üks Rogani küsimustest puudutas Twitteri ostmist ja seda, kas ehk ilma selle ostuta ei oleks Muski elu kergem. Mäletatavasti ostis Musk Twitteri eelmise aasta oktoobri lõpus 44 miljardi dollari (41.4 miljardit eurot) eest. Sõnavabadust oluliseks pidav ettevõtja lõpetas platvormil tsensuuri rakendamise, mida tehti järjepidevalt mh Ühendriikide valitsuse survel – oleme sellest varem erinevates artiklites kirjutanud (vt nt siit). Suunamuutuse eest sai ta ajakirjanduses üksjagu kriitikat ja ettevõte sattus ka majanduslikku kitsikusse, kuna paljud suurfirmad tõmbasid platvormilt tagasi oma reklaami, alludes nii tsensuuri pooldavate aktivistide boikoti-üleskutsetele. Praeguse seisuga on ettevõtte turuväärtus ostuhinnaga võrreldes väidetavalt kukkunud enam kui poole võrra ehk on umbes 19 miljardit dollarit (17.86 miljardit eurot).

Suurettevõtja Elon Musk osales Joe Rogani veebisaates.

Miks Musk siiski selle ostutehingu tegi? “See kõlab mõnevõrra melodramaatiliselt, kuid ma olin mures, et see (olukord Twitteriga – HS) avaldab tsivilisatsioonile söövitavat mõju,” selgitas ta Roganile.

Ta ütles, et osaliselt on see seotud sellega, kus ettevõtte peakorter asub ehk Ühendriikide California osariigis San Franciscos, mis on tema sõnul väga ilus linn. “Kui sa aga jalutad San Francisco kesklinnas, otse X-i ehk Twitteri peakorteri lähedal, siis see (piirkond – HS) näeb välja justkui zombi-maailmalõpp,” ütles ta, viidates linna tõsisele probleemile, milles on omavahel põimunud kodutus, narkomaania ja sellega kaasnev varastamine. Seejuures on pidevate varguste tõttu suur osa kesklinna kauplustest suletud.

Musk küsis, milline on see filosoofia, mis on sellise tulemuseni viinud ja nimetas seda filosoofiat ühtlasi mõtteviiruseks. Olukorda San Francisco tänavatel aga selle mõtteviiruse tulemuseks.

Veebist leiab palju videomaterjali San Francisco ja ka teiste Ameerika Ühendriikide suurlinnade olukorra kohta.

Ja Twitter oli tema sõnul selle mõtteviiruse propageerimise inforelv, mille abil sai vaigistada sellele viirusele või ideoloogiale vastukäivaid seisukohti. “Ma usun, et sa oled seda viirust omal nahal tundnud,” ütles Musk Roganile. “Ka sind on püütud mitu korda tühistada.”

Mõttekäik on kahtlemata pisut keerukas. Tõenäoliselt olnuks lihtsam viidata Twitteris varem tehtud valedele rajatud propagandale ja riikliku tsensuuri rakendamisele, mis ühiskonda seesmiselt hävitas. Saate käigus märkiski Musk ka tõsiasja, et Ühendriikide poliitiliste parteide lõikes piirati Twitteris vabariiklaste sõnavabadust kümme korda rohkem, kui demokraatide oma, kuna platvorm oli äärmusvasakpoolsete kontrolli all. Oma viiruse-jutuga viitas ta aga teisalt Ühendriikide suurlinnades elavate inimeste elu igapäevaselt mõjutavale tõsisele murele, mis sellise kodutuse ja süvenevate narko-probleemidega kaasnevad.

Musk selgitas saates ka enda vaadet keskkonnakaitsele ja hinnangutele, et inimesi on planeedi Maa jaoks lihtsalt liiga palju. “Kui viia keskkonnakaitse äärmuseni, siis hakatakse inimkonda vaatlema kui katku, nagu hallitust või midagi sellist. Aga see on tegelikult vale. Maa võiks välja kanda ilmselt 10 korda rohkem inimesi kui praegune tsivilisatsioon, 10 korda rohkem rahvastikku ilma vihmametsi hävitamata,” ütles ta. “Keskkonnakaitseliikumised, ma hoolin seejuures ka ise väga keskkonnast, on läinud liiga kaugele. Kui sa hakkad mõtlema, et inimesed on halvad, siis loomulik järeldus on see, et inimesed peaks välja surema,“ lisas ta ning sidus selle omakorda tehisaru arenguga. “Kui tehisintellekti peaksid programmeerima (inimkonna – HS) väljasuretajad, siis selle funktsiooniks saab inimkonna hävitamine,” märkis ta.

Uuring: veerand ameeriklastest ütleb, et teab kedagi, kes suri Covid-vaktsiini tõttu

Ameerika Ühendriikide uuringufirma Rasmussen Reports värske küsitluse järgi ütleb 24% ameeriklastest, et keegi, keda nad isiklikult tundsid, suri Covid-vaktsiinide manustamise tagajärjel. Lisaks sellele ütles 42% küsitlusele vastanutest, et kui vaktsiine tootnud ravimifirmade vastu algatataks vaktsiinide kõrvaltoimete tõttu suur ühishagi, siis nad tõenäoliselt ühineksid sellega, sealhulgas 24%, kes ütlevad, et nad liituksid sellise kohtuprotsessiga väga tõenäoliselt.

69% küsitlusele vastanutes ütleb, et ei tea kedagi, kes oleks koroonaviiruse vastase vaktsineerimise tõttu surnud ja 47% ütleb, et ühishagis ravimitootjate vastu nemad ei osaleks. 11% ei oleks ühishagis osalemises kindel.

Pea veerand ameeriklastest ütleb, et teab kedagi, kes on koroonavaktsiinide manustamise tagajärjel surnud. Foto: Mufid Majnun.

Uuring viidi läbi oktoobri lõpus 1110 täiskasvanud ameeriklase seas.

Vaktsiinide koha pealt ei ole see sugugi esimene uuring, mis sarnase tulemuseni on jõudnud. Näiteks majandusteadlane ja Michigani Ülikooli professor Mark Skidmore proovis samuti välja selgitada vaktsiinikahjude ulatust ühiskonnas. Skidmore on ekspert küsitluste korraldamisel ja disainis ka selle uuringu läbiviimiseks küsitluse, mille tulemused avaldas jaanuaris 2023. Uuringus osales 2840 inimest, kellest 34% ütlesid, et teavad kedagi, kellel esines vaktsineerimise järgselt märkimisväärne terviseprobleem. 22% vastanutest ütles, et teavad kedagi, kelle vaktsineerimise järgne terviseprobleem oli tõsine. Küsitlusandmete põhjal arvutas ta välja, et vaktsiniist põhjustatud surmajuhtumite arv Ühendriikides võib ulatuda 278 000 inimeseni. Tema töö avaldati esialgu mainekas teadusajakirjas BMC Infectious Diseases, kuid langes seal kohe vaktsiiniprobleemide eitajate kriitika alla. Teadusajakirja toimetajad otsustasid selle tagasi võtta, märkides, et tagantjärele näis neile, et uuringu metoodika oli ebasobiv.

Šotimaa kohus: ka end naiseks väitvaid mehi tuleb naistena kohelda

Šotimaa kohus langetas kolmapäeval otsuse, milles märkis, et mehi, kes väidavad end olevat naised ja on saanud riigilt naiseks olemise tõendi (gender recognition certificate), tuleb käsitleda naistena, vahendab Independent. Seejuures ei ole üldse oluline, kas need mehed on läbinud soomuutmisoperatsioone või mitte ehk piisabki ainult tõendist.

Küsimuse naiseks olemisest viis kohtu ette Šotimaa naisõiguslaste liikumine For Women Scotland ja see oli seotud 2018. aastal vastu võetud avaliku sektori töökohtades nn võrdõiguslikkust edendava seadusega (Gender Representation on Public Boards (Scotland) Act 2018), mille kohaselt pooled avaliku sektori juhtivatel kohtadel töötavatest inimestast peavad olema naised.

Vaidlus algas 2021. aastal, kui For Women Scotland kaebas kohtusse Šotimaa valitsuse tõlgenduse, et nn transnaisi ehk mehi, kes nimetavad end naisteks, võib sama seaduse mõttes naistena käsitleda. Toonase vaidluse puhul otsustas kohus esimeses astmes, et valitsus on käitunud õigesti, kuid apellatsioonikohus tühistas selle otsuse.

Šotimaa kohus jõudis arusaamisele, et inimese sugu saab määrata tunnustamisdokumendiga. Foto: Tim Mossholder.

Seejärel muutis valitsus aga ametikohtadel sugude võrdsust taotlevat seadust selliselt, et naisteks võiks nimetada ka neid mehi, kellele on antud naiseks olemise tõend.

Ka selle tõlgenduse kaebasid naisõiguslased kohtusse, kuid pidid nüüd vastu võtma kaotuse, kuna kohus nende seisukohaga sellest, kes on mehed ja kes naised, ei nõustunud. Kohtu hinnangul on soo tunnustamise tunnistust omav isik juriidiliselt tunnistusel näidatud soo esindaja. Ehk kui mees hangib endale naiseks olemise tõendi, siis on ta kohtu hinnangul juriidiliselt naine. Isikud, kellel seda tunnistust ei ole, on kohtu hinnangul sellest soost, millesse nad on sündinud ehk neid tuleb kohelda nende päris soo esindajatena. Arusaadavalt ei puuduta kohtu selline tõlgendus ainult isikute avaliku sektori juhtivametisse määramist, vaid sellele viidates saavad sootunnistuse omanikud hakata laiemalt endale eriõigusi nõudma – näiteks ligipääsu naistele mõeldud teenustele või ruumidesse.

Toeta

Facebook keeras taas ühe “ebasobivaks” kuulutatud väljaande leviku kinni

Inglise keeles ilmuv väljaanne Remix News teatas, et Mark Zuckerbergi sotsiaalmeediaplatvorm Facebook on nad sihikule võtnud ja jõuliselt nende levikut piirama asunud.

Väljaanne on võtnud oma eesmärgiks vahendada uudiseid ja kommentaare Kesk-Euroopa riikidest ehk eelkõige Ungarist, Poolast, Slovakkiast ja Tšehhi Vabariigist. Samas ei piirduta sugugi ainult nende riikidega, vaid infot vahendatakse ka teistest Euroopa riikidest ning ka Euroopa Liidu poliitika ning toimimise kohta. Muuhulgas on nad pidevalt vahendanud uudiseid immigratsiooniga seotud murekohtadest erinevates riikides.

Väljaanne kirjutab, et nende edastatud videod on erinevatel platvormidel olnud väga edukad ja toovad eraldi välja just Facebooki. “Viimase aasta jooksul kasvas Remix News’i videote vaatamine sellel platvormil 2500 protsenti, ulatudes 100 miljoni vaatajani,” märgivad nad. Vaatamiste arvu poolest ületasid nad juba väljaandeid, mille ressursid nii rahastuse kui inimeste poolest on märksa suuremad – nt Politico või Euronews. “Me eeldasime, et see plahvatuslik kasv äratab lõpuks Facebooki tsensorite tähelepanu. See aeg on lõpuks saabunud,” kirjutavad nad oma teates.

Facebook saatis väljaandele kolm nädatal tagasi teate, et nad tegelevad platvormi hinnangul vaenu õhutavate gruppide propageerimisega ning lõpetas nende lehe soovitamise. Sisuliselt tähendab see leviku täielikku piiramist Facebookis. Samuti süüdistas Facebook neid rämpspostituste tegemises ja jagamises. Väljaanne esitas Facebookile kaebuse, kuid seni on see vastuseta jäänud.

Facebook teatas väljaandele, et nende postitused on vastuolus Facebooki “kogukonnareeglitega”. Foto: kuvatõmmis.

Remix News jaoks ei ole see sugugi esimene tagakiusamise ja tsenseerimise juhtum. Varem on nende konto sulgenud ka Muski-eelne Twitter, mis nüüd kannab nime X. Platvormi uue omaniku kätte minnes sealne konto siiski taasavati. Senimaani ei paku neile teenust aga näiteks Google Ads, platvorm, mille kaudu sellised väikesed väljaanded saaks lihtsama vaevaga reklaami müüa ja raha teenida.

Rootsi pank sulges kliendi konto liigse sularahaga arveldamise tõttu

Rootslane Christian Utbult sai oma pikaaegselt kodupangalt Länsförsäkringar Bank ühel päeval ootamatu teate, milles anti talle kaks nädalat aega oma pangakontode tühjendamiseks, vahendab The Nordic Times. “See oli täielik šokk. Olen olnud selle panga klient üle 30 aasta. Mul ei ole kogu elu jooksul kunagi olnud maksehäireid ja mul ei ole kunagi olnud ühtegi kriminaalasja. Ja siis kujutatakse mind sellisel moel rahapesu-kurjategijana,” ütles Utbult.

Sularahaga arveldamine on tänasel päeval pankade jaoks kahtlane. Foto: ChristophMeinersmann.

Sellise käigu põhjuseks panga poolt oli asjaolu, et Utbult tegi oma pangakontole sulara sissemakseid. Need jäid vahemikku 10 000-30 000 Rootsi krooni kuus (1000-3000 eurot) ja on seotud talle kuulunud ettevõtte järelmaksuga müümisega. Kuna ostja peab poodi, kus arveldatakse endiselt palju sularahaga, on ka maksed toimunud sularahas. Seejuures vastavad need tehingu osapoolte sõnul igati reeglitele, on raamatupidamises kajastatud ja auditeeritud. Ehkki Utbult esitas oma sularaha sissemaksete kohta pangale kõik nõutud dokumendid, väitis pank, et ei saanud oma küsimustele ikkagi vastuseid ja palus kliendil uus pank otsida.

Liitu meie uudiskirjaga
See on kõige kindlam viis end vabaduste teemaga kursis hoida.

Me hindame sinu privaatsust ja ei jaga sinu kontaktandmeid mitte kellegi teisega. Tutvu meie privaatsustingimustega.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments