Uudised maailmast: Saksamaa piirab sõnavabadust vanglaähvardusega, USA kehtestab Covid-piiranguid ja YouTube’i tsensuurireeglid

Lisaks: "planeedile hea" sündimuse vähenemine ja Euroopas kehtima hakkav tsensuuriakt.

close up of coffee cup on table

Vabadused.ee toimetus paneb iga nädal kokku ülevaate silma jäänud olulistest uudistest või nende uudiste alakajastatud nüanssidest, mis vääriksid enam tähelepanu.

Viimase nädala jooksul jäid toimetusele silma järgmised teemad:

  • Sõnavabadus Saksamaal: näitekirjanikku ähvardab raamatukaane kujunduse ja ministrit kritiseeriva postituse eest vangla.
  • Ühendriikides tõstavad taas pead Covid-piirangud.
  • YouTube karmistab meditsiiniinfot puudutavaid tsensuurireegleid: sobib see, mida räägib WHO.
  • Tsensuur saab uue tööriista: kehtima hakkas EL-i digiteenuste akt.
  • Briti demograaf: madal sündimus on planeedile hea.

Sõnavabadus Saksamaal: näitekirjanikku ähvardab raamatukaane kujunduse ja ministrit kritiseeriva postituse eest vangla

Ameeriklasest näitekirjanikku ja satiirikut C.J. Hopkins’it võib Saksamaal raamatukaane kujunduse ja Twitteri-postituse eest oodata vanglakaristus, vahendab ajakirjanik Matt Taibbi oma väljaandes Racket News. Täpsemalt sai Saksamaal elav kirjanik kohtult valikuvõimaluse – kas veedad 60 päeva vanglas või maksad rahatrahviks 3600 eurot. Karistus määratakse Hopkins’le selle eest, et tema absurdset ja autoritaarset Covid-poliitikat käsitleva raamatu “The Rise of the New Normal Reich” (“Uue normaaluse Reich’i sünd”) kaanel kujutatud maskile on asetatud ka svastika.

C. J. Hopkins’i Covid-hullustest rääkiva raamatu kaanel on kujutatud haakristiga näomaski. Foto: cjhopkins.com.

Ehkki ajaloo- või muid raamatuid, mille kaanel haakristi kujutatud, võib näha ridamisi ja sellegi raamatu puhul on sümbol arusaadavalt mõeldud paralleeli tõmbamiseks ja torkena praegusele valitsusele, esitati Hopkins’le juunis süüdistus natsionaalsotslialistliku propaganda levitamises. Tegelikult on raamatu puhul tegemist loomulikult natsi-propaganda suhtes vastupidise teosega, kus Hopkins tõmbab hoiatavaid paralleele ka Saksamaa pandeemia-seaduste ja natside seadusloome vahele.

Matt Taibbi toob oma artiklis välja, et haakristi kujunduses kasutavaid raamatuid on Saksamaal müügil palju. Foto: Racket News.

Hopkins’le heidetakse ka ette algselt väljaande Die Welt Twitteri-postituse, milles tsiteeriti Saksmaa terviseministrit Karl Lauterbach’i ütlemas, et “maskid saadavad alati välja signaali”, taaspostitamist oma kontole. Seda tehes lisas ta postitusele omalt poolt sama raamatukaane pildi ehk haakristiga maski.

Hopkins oli läbi pandeemia häälekas lukustamispoliitika, vaktsiinisunni jm selliste ebateadusel põhinevate meetmete ning nende politsei abil jõustamise kriitik ning juhtis tähelepanu paljudele isikuvabadustega seotud rikkumistele, mida nii Saksamaa kui teised riigid teostasid. Taibbi lubab Hopkins’it trahvi tasumisel rahaliselt aidata.

Toeta

Ühendriikides tõstavad taas pead Covid-piirangud

Ameerika Ühendriikides on mitmel pool hakatud taas Covid-piiranguid kehtestama. Selle põhjusena tuuakse välja kolm uut Covid-viiruse tüve, mille levik on varasemast kiirem – eriti räägitakse tüvest, millele on nimeks antud Eris.

Näiteks Georgia osariigis Atlantas asuv Morris Brown’i kolledž teatas, et õpilaste nakatumiste tõttu kehtestatakse kaheks nädalaks maskikohustus, keelatakse peod ja suuremad tudengite üritused ning kästakse positiivse testi korral vähemalt viieks päevaks isoleeruda. Samuti hakatakse taas selgitama, kes nakatunuga kokku on puutunud, et ka neid isolatsiooni saata. Statistika näitab, et Georgia osariigis on haiglaravi vajadus Covid’i tõttu tõusnud 30%.

Meetmeid kehtestatakse ka Californias, kus samuti nakkuste arv suurenenud. Näiteks filmistuudio Lionsgate kehtestas oma kontoris maskikohustuse, sest mitmed töötajad olid nakatunud. Samuti on maskikohustuse kehtestanud mitmed haiglad.

Ühendriikides on mitmed asutused teatanud taas erinevate Covid-reeglite kehtestamisest, mille seas ka maskikandmine. Kahtlemata kaasneb sellega ka maskireostus. Foto: Wikimedia Commons.

Sõna on hakanud võtma ka nn eksperdid, kelle hinnangul peaksid Covid-riskirühma kuuluvad inimesed taas maske kandma hakkama.

Maskide kandmisest ja uuest viirusetüvest räägitakse aina rohkem ka Euroopa väljaannete külgedel.

Mis aga maskide kandmist ja muid meetmeid puudutab, siis tegelikult on tänaseks nii Rootsi kogemuse kui teadusuuringute alusel võimalik näidata, et viiruse leviku peatamisel neist erilist kasu ei ole. Maskide kohta võib vaadata näiteks meta-uuringut, mis selgitab, et maskikandmine ei avaldanud viiruse levikule olulist mõju. Ühest põhjalikust lukustamismeetmete analüüsist, mis andis neile hävitava hinnangu, kirjutasime aga oma varasemas uudiste ülevaates.

Samal ajal soovitab Ühendriikide presidendi Joe Bideni administratsioon kõigile ameeriklastele laiemale viiruse levikule viidates taas koroonavaktsiini tõhustusdoosi. Vaktsiinifirmad lubavad, et nende vaktsiinid töötavad tõhusalt ka uute levivate viirusevariantide puhul. Samas siiski lubatakse septembri keskpaigaks uuemate variantide jaoks kohendatud vaktsiiniversioone.

Samas ei ole päriselu isegi sellele, et vaktsiinid varasemate variantide peal tõhusalt töötanud oleks, head kinnitust pakkunud. Samuti on selge, et koroonaviiruse puhul on ohus eelkõige riskirühma liikmed. Seetõttu on kummaline vaktsiini peale surumine noorematele tervetele inimestele. Eriti arvestades, et nakkuse edasikandumist need ära ei hoia ning selle süstimisega kaasnevad tervisele teised ohtlikud riskid. Samas teenib selline üldine riiklik soovitus vaktsiine süstida taas kenasti ravimifirmade majandushuve. Nagu hiljuti samuti ühes oma varasemas uudiste ülevaates kirjutasime, siis viimaste aastate vaktsiinimüügiga kunstlikult maailma maksumaksjate miljarditega üles pumbatud ravimifirmade käibed – tõime näiteks Pfizeri – on tänaseks järsult kukkunud.

Toeta

YouTube karmistab meditsiiniinfot puudutavaid tsensuurireegleid: sobib kõik see, mida räägib WHO

Google’le kuuluv videovahendaja YouTube karmistas hiljuti oma reegleid, mis puudutavad meditsiinilise informatsiooni edastamist nende platvormil. Ettevõtte blogipostituses kirjeldatakse, kuidas nad on saanud kriitilisi õppetunde, et arendada oma nn kogukonnareegleid vastavalt kohalike ja globaalsete terviseasutuste ehk riikide terviseametite ning Maailma Terviseorganisatsiooni (World Health Organisation – WHO) juhtnööridele. Selle abil loodetakse vältida nn meditsiinilise valeinfo levikut. Eriti puudutab see nende sõnul valeinfo leviku takistamist teemadel, nagu Covid-19, vaktsiinid, tervisega seotud soojätkamise teemad, ohtlikud ained, vähi ja vähiraviga seotud info jne.

Youtube karmistab nn meditsiinialase valeinfoga võitlemiseks platvormi reegleid. Foto: Christian Wiediger.

Uue raamistiku järgi hakatakse eemaldama sisu, mis kahtleb vaktsiinide efektiivsuses ja ohutuses. Samuti kuuluvad eemaldamisele videod, milles soovitatakse nö kahjulikuks arvatud ainet, ravimit või ravimeetodit mõne haiguse raviks. Reegel on küll sõnastatud üldiselt, kuid võime mõista, et suuresti puudutab see ühest küljest probleemseid koroonavaktsiine – nende ohutuses ja efektiivsuses kahelda ei tohi. Samuti võib arvata, et nö ohtlike ainete all ei mõelda ainult pesuvalgendit või muud veidrat, mida on haiguste raviks soovitatud, vaid ka näiteks parasiitide vastast ravimit ivermektiin, mille puhul ilmselt ei tohi rääkida selle efektiivsusest koroonaviiruse ravis. Kuna kustutamise aluseks on terviseametkondade arvamus sellest, kas mingi kindel ravimeetod või ravim toimib, siis põhimõtteliselt ei ole Youtube’is enam võimalik ametkondade jutus kahelda või sellele vastuargumente esitada.

Samuti eemaldatakse platvormilt sisu, mis kahtleb mõnede tervisemurede või haiguste olemasolus üldse. Siin tuuakse näiteks Covid-19 ja märgitakse, et sisu, kus eitatakse inimeste suremist sellesse haigusse, kuulub eemaldamisele. See tõstatab küsimuse, kas näiteks Covid-surmade statistika täpsuse üle tohib arutada? Näiteks võib probleem statistikaga seisneda selles, et Covid-surmadeks märgiti ka need juhtumid, kus surma põhjus oli tegelikult milleski muus, kuid inimene oli haiglas ka koroonaviirusega nakatunud ja surres viirus-positiivne. Sellele küsimusele blogipostitusest vastust ei leia.

Toeta

Tsensuur saab uue tööriista: kehtima hakkas EL-i digiteenuste akt

Reedel (25.08) hakkas kehtima Euroopa Liidu digitaalteenuste akt, mis esmajärjekorras puudutab 19 suurt internetikorporatsiooni, millel on iga kuu vähemalt 45 miljonit külastust. Selle alla kuuluvad Facebook, Instagram, TikTok, X (endine Twitter), YouTube, Amazon, Google, Microsoft jne.

Uus kord paneb ettevõtetele terve rea kohustusi. Ettevõtted peavad näiteks kiirelt tegutsema, et maha võtta oma teenustesse laaditud ebaseaduslikku sisu. Sinna alla võivad käia näiteks tõeliselt kriminaalsed pedofiilsed fotod, võltskaubad veebikaubamajas vms, aga lisaks on platvormidel nüüd selge kohustus võidelda ka nn väärinfo või küberkiusamisega.

Illegaalsest sisust saavad ettevõtteid teavitada nii ametiasutused kui kodanikud. Platvormid on tänaseks pidanud oma teenuste juurde looma lihtsad ja arusaadavad võimalused ebasobiva sisu märgistamiseks ja sellest ettevõttele teada andmiseks. Nende kasutajate kontod, kes pidevalt ebaseaduslikuks arvatud sisu postitavad, tuleb platvormidel peatada.

Kui ettevõtted oma kohustusi sisu eemaldamisel või muude tingimuste täitmisel eiravad, võib neid ees oodata märkimisväärne rahatrahv ehk kuni 6% ettevõtte globaalsest käibest. Näiteks Facebooki ja Instagrami valdusettevõtte Meta käive oli mullu 116.6 miljardit dollarit (107 miljardit eurot), millest 6% moodustaks 7 miljardit (6.4 miljardit eurot). Euroopa Komisjon saab uue korra järgi platvorme, mis reegleid järjepidevalt ei täida, ära keelata.

Euroopa Komisjoni siseturu volinik Thierry Breton lubab uut korda hoogsalt jõustama hakata. Foto: Wikimedia Commons.

Komisjoni prantslasest siseturu volinik Thierry Breton on uusi reegleid ja karmimat korda pikisilmi oodanud ja lubab ettevõtted reeglitele tõhusalt allutada. “Kui nad seda ei tee, karistatakse neid kohe. Meil on meeskonnad, kes saavad kohe sekkuda,” ütles Breton juulis. “Kui nad ei tegutse kohe, siis jah, sel hetkel saame mitte ainult trahvi määrata, vaid ka keelata [platvormide] toimimise meie territooriumil,” lisas Breton.

Toeta

Briti teadlane: madal sündimus on planeedile hea

Suurbritannia sündimus on langenud viimase 20 aasta madalaimale tasemele, kuid riigi ühe juhtiva demograafiaeksperdi ja gerontoloogi sõnul on see hea, vahendab The Telegraph. Inglismaal ja Wales’is sündis mullu 605 479 last. Viimati oli nii vähe sünde 2002. aastal. 2021. aastaga võrreldes oli langus 3.1%.

Oxfordi rahvastiku vananemise instituudi (Oxford Institute of Population Ageing) asutaja ja juht ning endine valitsust nõustava teadusnõukoja liige, professor Sarah Harper, ütles numbreid kommenteerides, et langev sündimus on planeedile hea. “Ma arvan, et see on hea, et kõrgema sissetulekuga, kõrgema tarbimisega riigid maailmas vähendavad saadavate laste arvu. Ma olen selle suhtes positiivselt meelestatud,” märkis ta.

Sarah Harper 2014. aastast pärineval fotol. Foto: Wikimedia Commons.

Professori sõnul aitab rikaste riikide vähenev viljakus adresseerida üldise ületarbimisega seotud probleeme, mis meil praegu esinevad ja millel on tema sõnul negatiivne mõju planeedile.

The Telegraph’i artiklit refereerinud The Daily Sceptic märkis professori avalduse täielikumasse konteksti asetamiseks, et lisaks muudele positsioonidele lööb Harper aktiivselt kaasa ka Maailma Majandusfoorumi (World Economic Forum – WEF) tegemistes. Teatavasti arutatakse WEF’i kogunemistel pidevalt ka selle üle, kuidas inimtegevust planeedi väidetava päästmise nimel piirata.

Toeta
Kogume 25 000€ järgmise poolaasta tegevuseks – palume Sinu toetust!
TOETA SOBIVA SUMMAGA TÄNA
Kommentaaride teavitused
Teavitus
1 Kommentaar
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments

Alla on käinud õhtumaalased ja alla on käinud ka nende teadlaskond:
Briti rahvastikuteadlane vist ei teagi, et briti rahvastik ei vähene olulisel määral vaid nende oma rahvas vahetub kiiresti teiste rahvaste vastu.

Kui sisserändajatest pole tootjaid siis kolib lihtsalt tootmine mujale (Hiinasse, Indiasse, Malaisiasse).