Katoliiklikule miljardärile Vincent Bolloréle kuuluv telekanal C8 on mõnda aega olnud n-ö katseajal, mis oli tingitud meediat reguleeriva asutuse (Autorité de régulation de la communication audiovisuelle et numérique, Arcom) mullusest otsusest tühistada C8 ringhäälinguluba ja kanali püüdest otsust vaidlustada. Nüüd on Prantsusmaa riiginõukogu vaidlustuse tagasi lükanud ja kanal peab ülekanded lõpetama veebruari lõpuks, kirjutab The European Conservative.
Kanali C8 ja Canal+ kontserni omanik Vincent Bolloré mõistis otsuse hukka kui enneolematu digitelevisiooni ajaloos. Otsus mis tõrjub kõrvale peaaegu 20 aastat tegutsenud kanali C8, mida iga päev vaatas enam kui 9 miljonit vaatajat.
Kanali tuntuim saatejuht, Liibanoni päritolu prantslane Cyril Hanouna oli sageli vasakpoolsete teravate rünnakute sihtmärk. Teda süüdistati selles, et on „paremäärmuslike ideede jaoks laiali laotanud punase vaiba“. Hanouna jätkab tööd kolumnistina raadiojaamas Europe 1, mis samuti kuulub Bolloré gruppi. Eelmisel nädalal intervjueeriski Hanouna erakonna ühendus vabariigi eest (Union pour la Défense de la République, UDR) saadikut Bartolomé Lenoiri, kelle sõnutsi avab C8 keelustamine sõnavabaduse Pandora laeka.
Paljud parempoolsed poliitikud ja meediategelased on väljendanud nördimust Arcomi otsuse üle ja et riiginõukogu selle kinnitas. Erakonna Les Républicains (LR) presidendikandidaat Laurent Wauquiez nimetas Arcomi otsust äärmuslikuks ja organisatsiooni Arcom hämaraks haldusasutuseks, mille suguseid Prantsusmaal on liiga palju. “Arcom pilkab prantslaste tahet, kui sulgeb populaarse kanali, sest see kuulub gruppi, mis ei mõtle „õigesti”,“ kirjutas Wauquiez sotsiaalmeediaplatvormil X. Siseminister Bruno Retailleau kirjutas leidis, et C8-l on oma vaatajaskond ning kui kanal kaob, kahaneb ka väljendusruum. Paremäärmusliku erakonna rahvuslik liit (Rassemblement National, RN) juhtpoliitik Marine Le Pen nimetas telekanali keelustamist taandarenguks ja tõsiseks ohuks arvamusvabadusele. Le Peni hinnangul tõestab otsus vasakpoolsete soovi dikteerida üht “õiget” arvamust ning tahet näha ja kuulda ainult ühte – süsteemi – häält.
C8 keelamist on vaadeldud ka USA asepresidendi JD Vance’i hiljaaegu peetud kõne valguses, kus asepresident tegi märkuseid Euroopa sõnavabaduse kohta. Vance’i kõnet on Euroopas laialt hukka mõistetud ja Vance’i räägitut on nimetatud jamaks tsensuuri kohta. Samal ajal aga kaotavad Prantsusmaal töö vähemalt 400 inimest, sest terve telekanal on kohustatud tegevuse lõpetama.
Euroopa sõna- ja arvamusvabaduse teemasid oleme käsitlenud nii üldiselt (nt siin, siin ja siin) kui ka mitme riigi näitel (nt Saksamaa puhul siin, siin, siin ja siin; Suurbritannia puhul siin ja siin). Kuid ka Prantsusmaa puhul pole nüüdne parempoolse telekanali keeld ilmselt midagi ülemäära enneolematut, vaid pigem kinnitusega juba paar aastat tagasi kirjutatule. Toona tõdesime, et sõnavabadus Prantsusmaal paistab olevat oluline siis, kui sõna meeldib isikutele, kellel on otsene võim või vähemalt oluline mõjuvõim sõnavabaduse piiride üle otsustamisel. Teisisõnu paistab sõnavabadus kui selline olevat Prantsusmaal tühine mõiste, sest puuduvad selged reeglid selle piiride üle otsustamisel ja kehtib suvaõigus.