Austraalia parlamendi sõltumatu liige Russell Broadbent on koos 52 teadlase ja akadeemikuga kirjutanud riigi peaministrile, et mRNA vaktsiinide manustamine tuleb kaasnevate terviseriskide tõttu viivitamatult lõpetada, vahendab The Daily Sceptic. Pöördumise ajendiks on labori uuringul saadud tulemused, kus Austraalias kasutatavates mRNA vaktsiinides tuvastati sünteetilise DNA jääke kuni 145 korda lubatud piirnormist rohkem. Lipiidide nanoosakestesse (LNP) kapseldatud liigne sünteetiline DNA võib integreeruda inimese rakkudesse, mis võib põhjustada nende ebastabiilsust, vähki, immuunsüsteemi häireid ja kahjulikke pärilikke mõjusid.
mRNA-vaktsiini tootmisprotsessi kõrvalsaadust – sünteetilise DNA jääke – võib vaktsiiniannuses olla kuni 10 nanogrammi (ng). Piirnorm kohaldub traditsioonilistele vaktsiinidele ja seda ei ole mRNA toodete jaoks muudetud. Uued mRNA vaktsiinid erinevad oma LNP-pakendi tõttu traditsioonilistest, mis võivad sisaldada n-ö puhast DNA-d. Viimane aga ei suuda läbida rakumembraane ega siseneda rakkudesse. Seevastu LNP-desse kapseldatud sünteetiline DNA on selles väga tõhus.
Broadbent viitab uuringutele, mille järgi võõras DNA rakus võib põhjustada vähki. Risk on suurem, kui DNA satub rakutuuma. Ühtlasi on võimalik genoomne integratsioon ja kui see toimub vales kohas genoomis, võivadki tekkida pahaloomulised haigused (vähk, eriti leukeemia). Kuigi sünteetilise DNA saastumisest tulenevat genoomset integratsiooni ja vähi teket ei ole veel in vivo (inimkoes) tõestatud, siis muret peetakse mitmele uuringule tuginedes põhjendatuks.
Samas on Austraalia riigiasutused öelnud, et sünteetilise DNA jäägid LNP-pakendis ei ole olulised, sest vaktsiinid ei ole tugevalt DNA-ga saastunud ning neis puudub suutlikkus siseneda rakutuuma. Nii ei nõudnud Austraalia ravimiamet koroonavaktsiinide kantserogeensuse või genotoksilisuse uurimist enne nende heakskiitmist.
Broadbent on vaktsiinide üle muret avaldanud juba varem. Eelmises kirjas peaministrile kritiseeris saadik tervishoiuministeeriumi ja ravimiametit „ekspertide korduvate hoiatuste eiramise eest“. Nimelt avastas mikrobioloog Kevin McKernan sünteetilise DNA saastatuse esimest korda juba 2023. aasta alguses. McKernani avastusi kordasid hiljem teadlased Saksamaal, USAs, Kanadas ja nüüd ka Austraalias.