Uudised maailmast: parlamendipartei keelustamissoovist Saksamaal, teadusuuring ivermektiini mõjust ja Facebook taas tsenseerimas

Lisask: USA jagab kliimamiljardeid ja Suurbritannial sai sooneutraalsetest WC-dest küllalt.

Vabadused.ee toimetus paneb iga nädal kokku ülevaate silma jäänud olulistest uudistest või nende uudiste alakajastatud nüanssidest, mis vääriksid enam tähelepanu.

Viimase nädala jooksul jäid toimetusele silma järgmised teemad:

  • Saksamaal arutatakse parlamendierakonna Alternatiiv Saksamaale keelustamist
  • Facebook tsenseerib taas – ei tohi öelda, et meretuuleparkide arendamine seab vaalad ohtu
  • USA jagab kliima-ettevõtetele miljardeid, Bill Gates kasusaajate seas
  • Teadusuuring näitab ivermektiini tõhusust Covid-i vastu
  • Suurbritannia tahab kaitsta naiste õigusi, piirates sooneutraalsete WC-de rajamist

Saksamaal arutatakse parlamendierakonna AfD keelustamist

Arvamusküsitluste järgi toetab äärmuslikuks nimetatud erakonda Alternatiiv Saksamaale (Alternative für Deutschland – AfD) juba 21% riigi valijatest. Juunis kohalikel valimistel võttis erakond ka oma ajaloo esimese võidu – Sonnebergis Tüüringi liidumaal. Ehkki tegemist ei ole suure omavalitsusega, oli edu märgilise tähtsusega. Erakonnale on edu toonud nii varasem Euroopa Liidu ja immigratsiooni vastasus, millele nüüd on lisandunud rohepöörde kavade kritiseerimine. Nad on kutsunud üles lõpetama ka Ukrainale relvaabi andmist. Selle asemel sooviks nad suunata ukrainlasi Venemaaga rahuläbirääkimistele.

Tüüringi liidumaal oli erakonna populaarsus juuliks tõusnud 34% peale ja nii ennustatakse neile ka edaspidi kohalike taseme võite.

Twitteri kasutaja juhtimas ajalehel The Telegraph tähelepanu tõsiasjale, et AfD on tõusnud Saksamaal populaarsuselt teiseks parteiks.

Sellel foonil on aga Saksamaal arutama hakatud AfD keelustamist, “demokraatia kaitseks”. Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier ütles oma kõnes sisejulgeoleku eest vastutava Saksamaa põhiseaduse kaitse ameti ees (Bundesamt für Verfassungsschutz – BfV, Saksamaa vaste meie kaitsepolitseiametile), et “meie kõigi kätes on nende, kes meie demokraatiat põlastavad, paika panemine”.

AfD liidrid Alice Weidel ja Tino Chrupalla. Foto: Wikimedia Commons.

Ka põhiseaduse kaitse ameti juht Thomas Haldenwang on öelnud, et “me näeme märkimisväärset arvu tegelasi selles erakonnas, kes levitavad Saksamaal vihkamist igasugust tüüpi vähemuste suhtes”.

Erakonda süüdistatakse ka nn natsisõnumite ja -sümbolite kasutamises, mis Saksamaal alati erilist hukkamõistu pälvib. Juulis tegi erakond näiteks Twitteri-postituse, kus oli kujutatud tagurpidi vikerkaarevärvides kolmnurka. Postitus nõudis keele väärkasutuse lõpetamist ülikoolides, kus mees- ja naissoo kõrval luuakse erivorme end nn mittebinaarseks vm sarnase sooga isikuks nimetavate inimeste poole pöördumiseks. Tagurpidi roosat kolmnurka kasutasid koonduslaagrites aga natsid, et märkida, sellega homoseksuaalseid mehi. Ehkki LGBT-liikumine on ise tagurpidi kolmnurga enda kampaaniates kasutusele võtnud ja enda sümboliks teinud, heideti AfD-le nüüd ette natsisümboli kasutamist.

Tuntud ajakiri Der Spiegel kirjutas nädala eest väga otsekohese juhtkirja pealkirjaga “Keelake põhiseaduse vaenlased!” (“Verfassungsfeinde verbieten!”). “AfD on muutunud üha radikaalsemaks. On aeg kaitsta demokraatiat teravamate relvadega,“ märgiti seal.

Ametis oleva kantsler Olaf Scholzi sotsiaaldemokraatide (Sozialdemokratische Partei Deutschlands – SPD) ridadest on kostnud samuti keelamist pooldavaid hääli. Seda juhul, kui julgeolekuamet kategoriseerib AfD paremäärmusliku ekstremismina.

Kristlikud demokraadid (Christlich Demokratische Union Deutschlands – CDU) aga ei arva, et keelustamine hea idee oleks. Partei juht Friedrich Merz hoiatas, et erakondade keelustamine pole kunagi ühtegi poliitilist probleemi lahendanud.

Toeta

Facebook tsenseerib taas – ei tohi öelda, et meretuuleparkide arendamine seab vaalad ohtu

Ajakirjanik Michael Shellenberger kirjutab, et Facebook tsenseerib informatsiooni, mis seostab vaalade, delfiinide jt suurte mereloomade sagenenud surmajuhtumeid suurte meretuuleparkide arendamisega. Täpsemalt käib jutt merepiirkonnast Põhja-Atlandil Ameerika Ühendriikide idaranniku lähistel. Nimelt tegi Shellenberger postituse, mis on seotud Jonah Markowitz’i uue dokumentaalfilmiga “Thrown To The Wind” (“Tuule kätte visatud”), mis räägib sellest, kuidas alates 2016. aastast on sagenenud vaalade surmad selles piirkonnas ja näitab surmade seost meretuuleparkide arendamisega. Shellenberger on ise ka filmi üks produtsentidest.

Film näitab, kuidas mereala kaardistamiseks kasutatakse võimsaid sonareid, mille tugevad helilained ajavad vaalad segadusse, võivad emad poegadest eraldada ja see paneb just nooremad isendid ohtu. Nii satuvad nad tiheda laevaliiklusega piirkonda või halvematele toitumisaladele. Vaaladele ja teistele mereloomadele on ohtlik ka tuuleparkide rajamise piirkonnas alanud tihe laevaliiklus, mida seal varasemalt kunagi olnud ei ole. Ehk teisisõnu seostab dokumentaalfilm vaalade sagenenud surmad otseselt tuuleparkide arendamisega.

Shellenbergeri sellekohased postitused Facebookis ja Instagramis kuulutati aga platvormide poolt valeinfoks. Otsuse alusena kasutati faktikontrolli portaali factcheck.org artiklit tänavu märtsist, mis toetub täielikult Ühendriikide valitsusega seotud allikatele. See kinnitab, et vaalad on tõepoolest Atlandi rannikul alates 2016. aastast ebatavaliselt kõrge suremusega, ent selle põhjendusi tuleks otsida hoopis vaalade kokkupõrgetest laevadega ja takerdumisest kalapüügivõrkudesse. Seost tuuleparkide arendamisega artiklis ei nähta, ehkki tunnistatakse, et teemat tuleb uurida.

Facebooki puhul ei ole selline tsensuuri rakendamine mitte midagi ebatavalist ja neist näidetest oleme korduvalt ka kirjutanud. Ettevõtte asutaja ja omanik Mark Zuckerberg tunnistas näiteks ka ise mõni aeg tagasi, et Covid-pandeemia ajal soovisid ametnikud Facebookilt selliste postituste tsenseerimist, mis hiljem tõeks osutusid. Hoolimata asjaolu tunnistamisest, tegeleb platvorm Covid-tsensuuri rakendamisega ka praegu.

USA jagab kliima-ettevõtetele miljardeid, Bill Gates kasusaajate seas

Ameerika Ühendriikide energeetikaministeerium annab kliimasoojenemise vastase võitluse nimel kahele ettevõttele 1.2 miljardit dollarit (1.1 miljardit eurot), et need tegeleksid õhust CO2 kinni püüdmisega, vahendab CNBC. Süsiniku kinni püüdmise ja kiviks muutmise tehnoloogiat arendava ettevõtte Climeworks ja tema partnerite ning naftafirma Occidental Petroleum projektideks on suured õhku imavad ventilaatorid ning seadmed, mis siis kogutud õhust süsiniku oma tööprotsessi käigus välja sõeluvad. Süsinik maetakse maha, muudetakse kiviks või kasutatakse seda muude materjalide tootmisel – räägitakse isegi teemantidest. Algatatud projektid eemaldaks õhust kokku kaks miljonit tonni süsinikku aastas ja Ühendriikide valitsus plaanib veel kahe sarnase projekti loomist ehk tõsta kogurahastust 3.5 miljardi dollarini (3.22 miljardit eurot).

Pikem plaan on tehnoloogia abil igal aastal miljardite tonnide kaupa süsinikku õhust eemaldada. Seda hoolimata tõsiasjast, et need miljardid tonnid on väike osa inimtekkelisest ja mikroskoopiliselt pisike looduslikult tekkivast ja ringlevast CO2-st. Seega tundub, et ettevõtetel jätkub häid toetusvõimalusi ja teenistust ka tulevikus. See teeb kindlasti investorite meele rõõmsaks. Üks Climeworks-i investoritest on näiteks tarkvarafirma Microsoft asutaja ja suuromanik Bill Gates, kes tänavu veebruaris õigustas sellesse ettevõttesse investeerimisega ka oma eralennuki kasutamist. Ta ütles, et tema võib küll eralennukiga lennata, sest otsib samal ajal kliimaprobleemidele lahendusi ning investeerib palju raha kliimaprojektidesse, nagu Climeworks.

Käeolev uudis viitab, et selline lahenduste otsimine võib üksjagu tulusaks osutuda. Kas õigesse kohta tehtud kliimainvesteeringu puhul on tegemist hea ärivaistuga, õnneliku juhuse või millegi muuga, on muidugi keeruline öelda. Siiski tasub meenutada, et Gates on ka lähiminevikus selliste ootamatult heade investeeringutega silma paistnud. Näiteks 2019. aasta septembris paigutas tema fond 55 miljonit dollarit (50.6 miljonit eurot) hiljem Pfizeri vaktsiinipartnerina miljardeid teeninud ettevõttesse BioNTech.

Kaks aastat hiljem müüs ta suurema osa aktsiatest maha, teenides kasumina 242 miljonit dollarit (222.6 miljonit eurot).

Toeta

Teadusuuring näitab ivermektiini tõhusust Covid-i vastu

Meditsiiniteaduse ajakirjas Cureus avaldatud eelretsenseeritud artiklis järeldatakse Peruu andmetele tuginedes, et parasiitide vastu kasutatav ravim ivermektiin on tõhus ka Covid-19 vastu.

Nimelt uurisid teadlased liigsuremust üle 60-aastaste seas Peruu 25-s regioonis aastatel 2020-2021. Kui osades regioonides jaotati inimestele ivermektiini, siis mõned piirasid selle kasutamist. 10-s piirkonnas, mis kasutasid ivermektiini kõige rohkem kukkus 30 päeva jooksul pärast tipu saavutamist liigsuremus koguni 74%. Ivermektiini kasutamise ja liigsuremuse vähenemise puhul esines korrelatsioon aga kõigis 25-s riigi piirkonnas. 2020. aasta neljakuulise ivermektiini kasutamise ajal vähenes liigsuremus riigis 14 korda. Kui aga novembris seoses uue presidendi ametisse asumisega muudeti ka tervisepoliitikat ja ivermektiini kasutamine lõpetati, tõusis liigsuremus kahe kuuga 13 korda.

Liigsuremuse järsk langus ivermektiini kasutamise ajal ja järks tõus kasutamise lõppedes. Foto: kuvatõmmis.

Seda, et ivermektiinil on Covid-i vastu selge mõju, on tegelikult näidanud enamus tehtud uuringuid.

Toeta

Suurbritannia tahab kaitsta naitse õigusi, piirates sooneutraalsete WC-de rajamist

Suurbritannia võrdõiguslikkuse ning äri- ja kaubanduse minister Kemi Badenoch tegi eelmise nädala pühapäeval ettepaneku, mille kohaselt peavad mitte-eluruumide ja avalike hoonete arendajad planeerima ehitatavatesse majadesse eraldi tualettruumid meestele ja naistele, vahendab Politico. Badenochi sõnul viib liikumine sooneutraalsete WC-de suunas naistelt ja tüdrukutelt ära nende põhiõiguse privaatsusele ja väärikusele. Ettepaneku kohaselt peavad arendajad ehitama hoonetesse meestele ja naistele eraldiseisvad ja/või individuaalselt kasutatavad WC-d.

Minister Kemi Badenoch. Foto: Wikimedia Commons.

Selline kava ei meeldi transaktivistide ühendustele, nagu Stonewall, kelle väitel annavad sooneutraalsed tualettruumid töökohtadel “mittebinaarsetele töötajatele tualettruumidele ligipääsu diskrimineerimist kartmata”.

Kogume 25 000€ järgmise poolaasta tegevuseks – palume Sinu toetust!
TOETA SOBIVA SUMMAGA TÄNA
Kommentaaride teavitused
Teavitus
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
View all comments