Koroonavaktsiini tootja Moderna peab Suurbritannias läbima ravimiauditi, sest on rikkunud reegleid, eksitanud ametiasutusi ja sedasi kahjustanud ka tööstusharu mainet. Kui auditiga järeldub, et Moderna ei ole nõudeid järginud, võidakse ettevõtte välja heita Briti farmaatsiatööstuse assotsiatsioonist (APBI) või peatatakse liikmesus, kirjutab The Telegraph.
Modernat süüdistatakse mitme eeskirja rikkumises. Muuhulgas heidetakse ettevõttele ette seda, et firma pakkus koroonavaktsiinide katsetes osalemise eest lastele 1500 naela (ca 1800 eurot) ja kaisukaru. Seaduse alusel on säärane tegevus keelatud. Veel on Moderna eksitanud ametiasutusi tõsiasjas, millal sai teada lastele pakutavast rahast. Nimelt väitis Moderna, et võttis tarvitusele meetmed kohe, kui mullu jaanuaris tervishoiu-uuringute agentuur sellest ettevõttele teada andis. Nüüd on aga selgunud, et kampaaniarühm UsForThem teavitas eksimusest ettevõtte juhtkonda juba 2023. aasta augustis. Seega leiab ravimiamet, et ettevõte pole olnud läbipaistev ja on säärase tegevusega kahjustanud tööstusharu mainet.
Peale selle selgus, et ettevõtte kõrgem töötaja oli kolme artikli, sh Moderna koroonavaktsiini reklaamiva artikli kaasautor ilma, et oleks avaldanud oma töökohta. Veel postitas töötaja isiklikul sotsiaalmeediakontol vaktsiini reklaamivaid teateid, kus samuti jättis mainimata oma rolli rolli ettevõttes. Ravimiamet peab artiklit ja sotsiaalmeedia postitusi ravimireklaamideks ning loeb vääraks ka asjaolu, et autor jättis avaldamata töökohast tingitud huvid.
Viimase aasta kestel on Moderna pidanud maksma mitmeid tuhandeid naelsterlingeid trahve regulatsioonide rikkumiste eest. Näiteks reklaamis ettevõte lubamatult oma Spikevax vaktsiini Euroopa kliinilise mikrobioloogia ja nakkushaiguste kongressil 2022. aasta aprillis.
Kriitikute hinnangul on aga trahvid niivõrd väikesed, et ei motiveeri ettevõtet reegleid järgima. Eriti kui arvestada, et ainuüksi 2023. aastal oli ettevõtte tulu peaaegu 7 miljardit naelsterlingit (u 8,4 miljardit eurot). Farmaatsiatööstuse liikmesuse peatamist ei pea kriitikud ka kuigi mainimisväärseks, sest see kahjustab vaid mõnevõrra ettevõtte mainet. Peetakse uskumatuks, et ametitel pole võimu määrata asjakohaseid trahve või muid karistusi, mis paneks farmaatsiaettevõttet enne reeglite rikkumist kaks korda mõtlema. UsForThem asutaja Molly Kingsley sõnutsi on Moderna kohta tehtud mitu otsust paljastanud, kuivõrd valmis on ettevõte seadma kasumi tervisest ja laste ohutusest kõrgemale ning kui vähe hoolitakse seadustest.
Igal juhul leiab ravimiamet, et Moderna juhtimissüsteeme, töökultuuri jm on vaja auditeerida. Alles auditi järel kavatseb amet otsustada lisasanktsioonide, sh Briti farmaatsiatööstuse assotsiatsioonist välja heitmise või liikmesuse peatamise üle. Viimast meedet on 40 aasta kestel tarvitatud vaid üheksal korral. Viimaste seas oli diabeediravimit Ozempic tootev ettevõte Novo Nordisk, kelle liikmesus assotsiatsioonis peatati 2023. aastal ja taastati alles märtsis.