Saksamaa asekantsler Robert Habeck toetab sotsiaalmeedias rangemat tsensuuri

„Minu arvates ei ole reguleerimata sotsiaalmeedia enam aktsepteeritav”.

Kui meeldib:
Jaga postitust:
Toeta järgmise loo valmimist
Toeta täna

Saksamaa valitsusse kuuluva Roheliste erakonna tipp-poliitik Robert Habeck leiab, et Euroopa peab kindlasti sotsiaalmeediaga midagi ette võtma, sest kui seda ei reguleerita ehk teisisõnu riigid sellesse tsensuuripoliitkaga ei sekku, võib see ühiskonda destabiliseerida.

Saksamaa Roheliste erakonna mõjuka poliitiku, praeguse majandus- ja kliimaministri ning riigi asekantsleri Robert Habecki arvates ei ole reguleerimata sotsiaalmeedia enam vastuvõetav ja riigid peaks sellesse rangemalt sekkuma, kirjutab väljaanne eugyppius.  Habeck leiab, et tuleks uurida, kas vastanduvaid sõnumeid levitatakse tahtlikult ühiskonna destabiliseerimiseks ja kui see on nii, siis selle vastu astuda ning „ebasobivate“ arvamuste vastu võidelda. Ta toob peamise meetmena esile Euroopa Liidu digiteenuste määruse, mida tuleks rakendada äärmise rangusega, sh tsensuurimeetmeid. Liberaalid ei tohi tema sõnul lubada, et sotsiaalmeedia miljardärid määravad Euroopa arvamusi ja tulevikku oma kanalite või Hiina tehnoloogiaga, mis Hiinas on reguleeritud või keelatud. Seda sõnumit võib kaudselt tõlgendada üleskutsena võtta sõnavabaduse eeskuju just puna-Hiinast.

Saksamaa tipp-poliitik leiab, et sõnavabadusega internetis, eelkõige sotsiaalmeedias, tuleb kiiresti midagi ette võtta, seda tsenseerida ja karmilt jälgida. Foto: Stephan Röhl, Heinrich-Böll-Stiftung/Wikimedia Commons.

Saksamaa põhiseadusteadlane Josef Franz Lindner on märkinud, et Habeck on sellega avalikult astunud tsensuuri eestkõnelejate hulka. Laiemalt näitab see, et poliitiku koduerakonnast Rohelistest on arenemas autoritaarne keeluerakond. Kui digiteenuste määruse ebaseadusliku veebisisu keelavaid sätteid kohaldada laialdaselt mistahes arvamuste puhul ja sundida piisavalt paljud vaikima, võib „koletu vastandumine” tõepoolest kaduda ja jõuda totalitaarse unelmani, kus „konsensus” valitseb mistahes poliitilistes otsuses, sh rohepöördelistes.

Habecki seisukohtadest kumab tema paranoia sotsiaalmeedia algoritmide suhtes. Algortimid pidavat juhtima inimeste mõtteid ning need olevat murdnud tegelikkuse ja loonud infomullid, mida isegi faktikontrolörid ei suuda kontrollida.

Moel või teisel on sotsiaalmeedia sõnavabadus maailma kõigi riikide ja juhtpoliitikute tähelepanu keskmes. Näiteks Ameerika Ühendriikide endine presidendikandidaat ja riigisekretär Hillary Clinton ootab valitsuselt samme sotsiaalmeedia sisu tõhusaks modereerimiseks. Ta on veendunud, et kui veebiplatvormid ei jälgi ega modereeri sisu, siis on kontroll kaotatud. Ühtlasi peaksid Clintoni arvates platvormid vastutama sisu ees, mis sinna postitatakse.

Clinton pole ainus tipp-poliitik, kes viimasel ajal avalikult sotsiaalmeedia kontrolli ja tsensuuri on nõudnud. Alles hiljuti kirjutasime, kuidas teine endine riigisekretär ja samuti kunagine USA demokraatide presidendikandidaat John Kerry sooviks samuti sõnavabadust sotsiaalmeedias piirata. Kerry tahaks muuta USA põhiseaduse esimest ehk sõnavabadust kaitstvat parandust, et valeinfoks nimetatud teabe vastu tõhusamalt võidelda. Nagu Saksamaa poliitik Habeck, leiab ka Kerry, et sõnavabadust kaitsvad sätted takistavad „konsensust” just vastakates küsimustes, nt kliimakriisis. Kerry sõnul on väidete või arvamuste paljusus demokraatias tõsine probleem.

Neid, kes nõuavad tugevat kontrolli sotsiaalmeedia üle, on ka Euroopas Habecki kõrval küllaga. Teiste seas ütles näiteks Briti parlamendi alamkoja spiiker Lindsay Hoyle septembri alguses BBC-le, et ähvardusi ja hirmutamist, aga ka valeinfot, ei tohiks sotsiaalmeediasse lubada. „Valeinfo on ohtlik,“ sõnas ta. „Valitsus peab pikalt ja põhjalikult mõtlema, mida sotsiaalmeediaga ette võtta,“ märkis Hoyle. Tasub märkida, et valeinfoks kutsutakse tihti võimude poolt infot, mis tegelikult ei ole vale, kuid selle levikut soovitakse piirata poliitilistel või ideoloogilistel kaalutlustel.

Renew Europe nime kandva poliitilise grupi juhtkonda kuuluv Itaalia-Prantsuse poliitik Sandro Gozi on aga üks neist, kes ähvardanud sotsiaalmeediaplatvormi X sulgemisega, kuna platvorm ei modereeri tema hinnangul piisavalt kasutajate postitusi. „Kui Elon Musk ei nõustu Euroopa digitaalsete teenuste eeskirjadega, nõuab ELi komisjon, et operaatorid blokeeriksid X-i või kõige tõsisemal juhul lammutab liidu territooriumil platvormi täielikult,“ ütles Gozi.

Kommentaaride teavitused
Teavitus
1 Kommentaar
Enim hääli saanud
Uuemad Vanemad
Inline Feedbacks
View all comments

Tundub nagu oleksin ärganud jälle Nõukogude Liidus.

Seotud artiklid