Juba tänavu juulist hakkab kehtima Euroopa Liidu (EL) digiteenuste määruse (Digital Servies Act, DSA) säte, mille alusel varem vabatahtlik desinformatsioonikoodeks (2022. aasta variant) kõigile suurtele sotsiaalmeediaplatvormidele kohustuslikuks muutub, kirjutab Reclaim The Net.
Desinfokoodeks on ELis koostatud 2018. aastal, hõlmates tollal platvorme, reklaamijaid ja kaubandusühendusi. 2022. aasta tugevdatud koodeksi peaeesmärk on panna allakirjutanuid nn valeinfo vastu võitlema ja sisu tõhusalt modereerima. Kriitikud peavad sellist tegevust aga tsensuuriks ja viimaste aastate kogemus on näidanud, et põhjendatult – oleme sellest valeinfo vastu võitlemise sildi all ametiasutuste poolt teostatud tsensuurist ka varem põhjalikult kirjutanud (vt nt siin või siin).
EL põhjendab sellise tegevuse vajalikkust aga “ebaseadusliku sisu vastu võitlemise ja kasutajate kaitsmisega”. Ühtlasi on tulevaste kohustuslike meetmete hulgas nõue, et tehnoloogiaettevõtted peavad tagama, et desinformatsiooniga ei oleks võimalik tulu teenida.
Kuigi koodeksi sätted on kohustuslikud alles suvest, osalesid suured sotsiaalmeediaplatvormid, nagu Google, Meta, Microsoft, TikTok, Snapchat, LinkedIn ja X, juba praegu valmisoleku katses, mis toimus vahetult enne veebruari lõpus peetavaid Saksamaa ennetähtaegseid valimisi. Saksamaa valimiskampaaniat on varjutanud võimulolijate vastuolulised katsed diskrediteerida ja isegi tsenseerida üha populaarsemat opositsiooni. Seda korraldatakse nii kodumaiste institutsioonide kaudu kui ka delegeerides mõned säärased jõupingutused ELile.
Jaanuari lõpus tehtud katse ajakava sobitub hästi üldisesse suundumusse ning ilmselt korraldati see Euroopa Komisjoni ja Saksamaa digiteenuste koordinaatori eestvedamisel. Katsetuse eesmärk oli uurida riske „kodanikuühiskonna diskursusele ja valimisprotsessile“. Mõne teate järgi viitab katse aga tõsiasjale, et sotsiaalmeediaplatvormid kavatsevad desinformatsioonikoodeksit rakendada palju varem kui nõutud.
Desinformatsioonikoodeks on üks paljudest „vabatahtlikest“ dokumentidest, mille EL on viimastel aastatel vastu võtnud, et oma poliitikat internetiettevõtetele peale suruda. Teatatud on ka plaanist lisada digiteenuste määrusesse veel sätteid, sedapuhku reklaamijatele, mis viitab liidu püüdele tsensuuri veelgi karmistada.
mul qortal kus infot jagan
qortal.org qortal.dev/downloads wiki.qortal.org